411376-2018 - ResultatSverige-Kalmar: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Klövern 1, Kalmar, Nybyggnad av hus 05 vid Djurängsskolan
Referensnummer: 17/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av hus 05 för grundskola F-6, 4 avd förskola samt matsal och tillagningskök. Rivning av slöjdsalar i hus 02 (gymnastikbyggnad), rivning av förrådsbyggnad intill hus 02 samt rivning av hus 04 (miljöstation).
Upphandlingsform: Generalentreprenad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45212422 Byggnation av matsal, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45213210 Kylutrymmen, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen