Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel.
Referensnummer: UH-2016-192
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Linköping-, Norrköping-, Finspång-, Kinda-, Söderköping-, Valdemarsvik och Åtvidabergs kommuner, Visit Linköping & Co AB, Vretagymnasiet och Lunnevads Folkhögskola inbjuder ert företag att lämna anbud i offentlig upphandling av ramavtal gällande ”Livsmedel”.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg www.e-avrop.com
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 464 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15620000 Stärkelse och stärkelseprodukter; socker och sockerprodukter, 44618420 Livsmedelskonserver
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/06/2017Slut: 31/05/2020
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Avtalet kan förlängas med maximalt 12 månader.