See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stål- och betongreparationer i P-hus
Beskrivning: Göteborgs stads Parkering AB (P-bolaget) äger och förvaltar 26 P-hus. Flertalet av dem är uppbyggda av betong med förtillverkade pelare och balkar (balkarna är spännarmerade) samt platsgjutna och vaccumsugna bjälklag, ett av p-husen är uppbyggt helt i stål. Fasadmaterialet varierar men flertalet har betong, sjösten eller tegel. Ståldetaljer finns. Fastigheterna är byggda mellan år 1966-2012.
Intern identifierare: 0173-23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50800000 Diverse reparationer och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Betong- och stålreparationer av P-hus