Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infusionspumpar
Referensnummer: LD17/03366
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31681200 Elektriska pumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av infusionspumpar. Pumparna avses administrera läkemedel och andra förekommande behandlingar intravenöst till patienter under pågående sjukvård. Pumpar för intratekal eller annan administrationsform omfattas inte av denna upphandling. Transporter med krav på samtidigt pågående behandling sker kontinuerligt både intra- och interhospitalt. Kraven på aktuell kommande leverantör är således att kunna leverera ett komplett sortiment gällande infusionspumpar, monteringsrack samt en lösning som fungerar i MR miljö. Inklusive tillbehör och förbrukningsmateriel, service/underhåll samt utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31681200 Elektriska pumpar, 33194110 Infusionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen