2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-partner
Beskrivning: Upphandlingen avser tjänsterna Servicedesk inklusive SPOC och serviceportal, Klienttjänst, Datahallstjänst, Utskriftstjänst, Nätverk & Kommunikation, Audio & Videosupport och Konsulttjänster.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Outsourcing av IT- drift och kringliggande tjänster
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91076:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72315000 Hantering av datanät och stödtjänster, 72700000 Datanätstjänster, 72910000 Säkerhetskopiering, 72317000 Datalagring, 32232000 Videokonferensutrustning, 30200000 Datorer och datamateriel