See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Diskretanalysator
Beskrivning: Upphandlingen avser huvudsakligen tre (3) diskretanalysatorer för analys av total- och fosfatfosfor, amonumkväve, nitrit och nitratkväve och totalkväve. Instrumenten ska placeras i olika laboratorier på VA SYD, som har olika behov med avseende på kapacitet, storlek och till viss del funktioner. I uppdraget ingår även leverans, installation, utbildning, försörjning av reagenser och annat tillhörande förbrukningsmaterial samt möjlighet att teckna serviceavtal till samtliga anskaffade instrument.
Intern identifierare: 24/00248
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38540000 Maskiner och apparater för provning och mätning
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38432000 Analysapparatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000