Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Datorer, mobiltelefoner, konferensutrustning samt EMM som tjänst
Referensnummer: 01785/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att vid behov införskaffa datorer, mobiltelefoner, surfplattor och tillbehör till myndighetens anställda, samt en mindre omfattning Microsoft Teamskompatibel konferensutrustning och tv-monitorer till TLV:s kontor.
Leverans ska kunna ske både till TLV:s kontor samt hem till TLV:s medarbetare. Service och support avseende hårdvara för datorer ska också kunna ske antingen på TLV:s kontor eller hemma hos TLV:s medarbetare.
Tjänsten Enterprise Mobility Management (EMM) för mobiltelefoner och surfplattor ingår i upphandlingen men kommer att läggas till i avtalet vid ett senare startdatum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 32232000 Videokonferensutrustning, 32250000 Mobiltelefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen