411514-2017 - ÄndringSverige-Uppsala: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Kött och Chark.
Referensnummer: KSN-2017-1354
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar färska och djupfrysta kött- och charkprodukter.
Upphandlingsområdet beräknas på årsbasis uppgå till cirka 9 000 000 SEK. De i underlaget angivna volymerna är endast uppskattningar. Köparen lämnar ingen garanti för volymen i ramavtalet.
Observera att upphandlingen inte omfattar djupfrysta köttprodukter av typen halv- eller helfabrikat, till exempel köttbullar, hamburgare, kebabkött, pyttkött och wallenbergare.