See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Behandling av brännbart avfall - Avesta Vatten och Avfall
Beskrivning: Välkommen att lämna anbud i upphandling för Avesta Vatten och Avfall AB som avser att upphandla behandling av brännbart avfall för ett avtal som ska träda i kraft under våren 2026. Upphandlingen är uppdelad i förhållande till tre olika typer av fraktioner, restavfall, utsorterad brännbar fraktion från återvinningscentral (grovavfall) samt brännbart avfall från inkommande rensgaller vid Krybo reningsverk (verksamhetsavfall). Mängden kommunalt avfall levereras relativt jämnt över året med en viss ökning under sommarhalvåret beroende på fritidsboenden. Beträffande grovavfall är den insamlade mängden störst under perioden april t.o.m. oktober. Avesta Vatten arbetar aktivt med att öka utsortering och minska mängden avfall som går till deponi och förbränning. Mängden avfall som lämnas till förbränning kan under avtalstiden minska.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44613800 Avfallscontainrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Restavfall inom Avesta kommun
Beskrivning: Kärlavfall Kärlavfall bestående av avfall från hushållen i Avesta kommun samlas in i säck, kärl, underjordsbehållare eller container i Avesta kommun. Fraktionen har huvudsakligen sorterats vid källan avseende bioavfall, avfall med producentansvar och farligt avfall.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117284:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513100 Disponering av hushållssopor, 90513800 Behandling av slam, 90514000 Återvinning av avfall, 90513900 Hantering av slam
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Grovavfall återvinningscentralen Gruvgärdet
Beskrivning: Grovavfall Med brännbart grovavfall från återvinningscentralerna Gruvgärdet och Horndal avses utsorterat skrymmande brännbart avfall, som inte samlas in i säck eller kärl, samt brännbart avfall från verksamheter. Överstort brännbart som tex resårmadrasser och soffor hanteras separat och demonteras först innan förbränning.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117284:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Verksamhetsavfall Krylbo avloppsreningsverk
Beskrivning: Behandling av verksamhetsavfall från Krylbo reningsverk.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117284:Lot:3