411612-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Älmhult: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk- och översättningstjänster
Referensnummer: 20/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Avtalet omfattar tolkförmedlings-, tolk- och översättningstjänster för Kommunens behov.
Upphandlingen delas in i tre separata anbudsdelar med separat utvärdering:
Del 1: distanstolktjänster (telefon- och videotolkning)
Del 2: platstolktjänster
Del 3: översättningstjänster
Kommunens ungefärliga årsbehov ligger på:
Del 1: 400 000 sek
Del 2: 800 000 sek
Del 3: 150 000 sek.
Volymen bygger på statistik över tidigare avrop.
Under avtalstiden
Under avtalstiden kan omfattning av nämnda tjänster förändras. Kommunen lämnar ingen garanti för avropsvolymen under avtalstiden. Om Kommunen har behov av andra tillhörande tjänster kan avtalet anpassas inom lagliga ramar.
Egen regi
Verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i Kommunens egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen