411655-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Borlänge Ramavtal Projektledning, Byggledning m.m.
Referensnummer: GNU 2016/108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för tekniska konsulttjänster Borlänge kommun och angivna bolag.
Anbudsgivaren skall kunna erbjuda följande tjänster (samma personer får erbjudas i flera kompetensområden).
Projektledare, ska kunna leda projekt i både projekterings-, och byggskede för bygg, mark och installation, minst 2 st.
BAS-P, ska kunna ta rollen som BAS-P i förprojektering och under projektering, minst 1 st.
Byggledare, ska kunna vara beställarens produktionsansvarige under byggskedet för bygg, mark och installationsprojekt, minst 2 st.
Besiktningsman, ska kunna utföra besiktningar åt beställaren inom detta fackområde, minst 1 st.
Kontrollansvarig enligt PBL, ska kunna uppfylla rollen som kontrollansvarig åt B, minst 1 st.
UpphandlingsCenter kommer att anta 3 leverantörer i rangordning med förnyad konkurrensutsättning vid avrop med en bedömd volym på över 300 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen