411674-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Placeringsrådgivning.
Referensnummer: LD16/03789
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66170000 Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget Dalarna upphandlar placeringsrådgivning för förvaltning av medel avsatta för framtida pensionsutbetalningar, enligt förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66170000 Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster, 66171000 Finansiell rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen