411692-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Växter för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växter och skötsel.
Referensnummer: FS 2.1.2-713-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03117000 Växter för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp och skötsel av större växter till bl.a. allmänna ytor som korridorer, enskilda kontorsutrymmen och kontorslandskap.
Umeå universitet köper service till ca 1 000 enheter och växter för ca 800 000 SEK per år. Enheterna består exempelvis av fristående enheter, bassänger, växtväggar.
Universitetet kan inte garantera någon viss volym eller omfattning av beställningar. Ovanstående uppgift är baserat på statistik från 2015 och ska endast ses som ett riktmärke.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03117000 Växter för särskilda ändamål, 03451000 Växter, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen