Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cateringtjänst mötesfika Falun
Referensnummer: GNU 2023/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55520000 Catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter bjuder in till upphandling av cateringtjänster med försäljning av mötesfika till Falun kommuns enheter bestående av bl. a. smörgåsar, kaffebröd, kaffe, the m.m.
Upphandlingen genomförs som en reserverad upphandling enligt LOU 4 kap 18 §. Det innebär att de företag som lämnar anbud ska;
- Vara en skyddad verkstad eller Leverantör vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av människor med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden
- Ha minst 30% anställda med funktionsnedsättning eller svårighet att ta sig in på arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55520000 Catering, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15812000 Bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15811511 Färdiga smörgåsar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen