411723-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektroniskt arkiv, e-arkiv
Referensnummer: 21187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun är enligt ägardirektiven arkivmyndighet för de kommunala bolagen. Umeå kommun och de ingående bolagen i kommunconcernen saknar idag ett e-arkiv. All arkivering sker i pappersformat. Denna upphandling har som mål att upphandla ett e-arkiv åt Umeå kommun och dess bolag.
Köp avser en icke-exklusiv, i tiden ej begränsad, licens för e-arkivlösning. Lösningen ska driftas lokalt av kommunen (On-Prem) och kontrakt ska omfatta support och underhåll inklusive tillgång till nya versioner. Beräknad avtalsstart är november-december 2021 med preliminär start för installation under januari 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå kommun och dess bolag har många IT-system med digitalt innehåll. Avställning till Stadsarkivet sker dock till allra största del i pappersform. Ett elektroniskt arkiv (e-arkiv) skulle innebära att avställningen kan ske digitalt. Med det uppnås då en obruten digital informationskedja från datafångst till arkivering och långtidsbevaring. På så vis skulle även kommunens mål om "digitalt först" nås.
Förutom målet "digitalt först" strävar kommunen mot mål om hållbart tänkande. Genom ett e-arkiv kommer kommunen att uppnå långsiktiga effekter med hållbart tänkande, effektivare administration, digitalisering och bevarande av dokument och information. De som kommer att dra nytta av e-arkivet är dels Stadsarkivets personal, kommunens förvaltningar och bolag, systemägarna/objektägarna för kommunens alla IT-system, medborgarna/skattebetalarna, forskare och enskilda personer.