411736-2018 - ResultatSverige-Härnösand: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel 2018
Referensnummer: 17RS1990
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar läkemedel, som beställs genom rekvisitionsförfarande och administreras av sjukvårdspersonal i de fyra Landstingen/regionerna i Norra Sjukvårdsregionen samt de vårdgivare inom LOV som Landstinget Västernorrland och Västerbotten har avtal med.
Denna upphandling omfattar läkemedel, som beställs genom rekvisitionsförfarande och administreras av sjukvårds­personal inom de fyra Landstingen/regionerna samt de vårdgivare inom LOV som Landstingen Västernorrland och Västerbotten har avtal med.
Det beräknade värdet för aktuella produkter i denna upphandling uppgår till ca 798 000 000 SEK under hela avtalstiden inkl förlängningar (baserat på inköpsvolymer rullande 12 mån).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen