411750-2018 - ResultatSverige-Täby: Textilier och tillhörande varor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilslöjdsmaterial
Referensnummer: BGN 2018/33-69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun, Vallentuna kommun, Österåkers kommun och Norrtälje kommun inbjuder härmed
Leverantörer att lämna anbud i upphandling avseende textilslöjdsmaterial. Upphandlingen är en
Samordnad upphandling där Täby kommun är den samordnande kommunen. Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunernas behov av textilslöjdsmaterial. Upphandlingen omfattar textilslöjdsmaterial såsom tyger, garn, tråd, mönster och övriga tillbehör till verksamheter inom kommunerna.
Kommunerna avser teckna ramavtal med en leverantör för successiva avrop efter behov under
Avtalstiden. En leverantör kommer att antas för uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19260000 Tyg, 19400000 Textilgarn och -tråd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen