411946-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funduskameror vidvinkel
Referensnummer: STE 2203-0074
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att lämna anbud på två stycken funduskameror med vidvinkel till S:t Eriks Ögonsjukhus AB.
Dessa upphandlingsdokument innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
S:t Eriks Ögonsjukhus behöver två stycken funduskameror med vidvinkel som ska användas för undersökning och dokumentation av ögonbottenförändringar hos patienter.
Anbudsinbjudan
Dessa upphandlingsdokument innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Underlaget består av och är uppdelat i följande kapitel:
Administrativa föreskrifter
Kravspecifikation
Kontraktsvillkor
Förutsättningen för att ett anbud skall kunna prövas, utvärderas och antas är att samtliga ska-krav i underlaget är uppfyllda. Kraven avser såväl krav på anbudsgivaren som på efterfrågad vara och på innehållet i anbudet.
Vi emotser ert anbud med intresse.
Jenny LindahlInköpsansvarig S:t Eriks Ögonsjukhus AB
Ikraftträdande och avtalstid
Uppgifter om avtalets ikraftträdande och avtalstid finns i Kontraktsvillkor. Sedan bindande avtal ingåtts kommer den kommersiella relationen mellan parterna att regleras av samtliga de villkor som framgår av den med tillhörande bilagor.
Tilldelningsbeslut utgör inte en accept av anbud, vilket innebär att bindande avtal föreligger först när S:t Eriks Ögonsjukhus har undertecknat avtalet.
Information om upphandlingen
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är: S:t Eriks Ögonsjukhus AB.
Upplysningar under upphandlingen och förtydliganden av upphandlingsdokument
Prövning av anbudsgivare