2. Förfarande
Förfarande
Titel: Meddelande och frivillig förhandsinsyn systemstöd Antikoagulantiabehandling
Beskrivning: Beskrivning av ärendet Meddelande om frivillig förhandsinsyn gäller avtal för inköp som avser att ersätta Journalia-AK till AKnet, webbapplikation inom Region Norrbotten enligt 10 kap. 5 § LOU. Region Norrbotten har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 12-19 §§ LOU. Bakgrund till beslutet Region Norrbotten använder i dagsläget systemet Journalia AK inom vårdens verksamheter i regionen, för dosering, monitorering och uppföljning av patienter som behandlas med antikoagulantia. Nuvarande system Journalia AK har end-of-life 2026-12-31 och inom region Norrbotten har befintligt journalsystem VAS ersatts med journalsystem Cosmic under november 2024. Därmed behöver Region Norrbotten ersätta nuvarande system Journalia-AK samt integrera med journalsystem Cosmic. AKnet är ett system som driftas på regionens egna servrar. Någon förändring av drift kommer inte att ske. En RFI (Request for information) publicerades i november 2024 där det framgick att Region Norrbotten avser att byta ut systemstöd för Antikoagulantia behandling med dess krav på specifika funktioner. En (1) presentation på system inkom på denna RFI och den uppfyller samtliga krav Region Norrbotten ställer. Motivering av beslut Region Norrbotten ser med anledning av detta att befintligt system med leverantören Journalia AB, som är leverantör av Journalia-AK, måste bytas ut till AKnet för att integration till Cosmic ska kunna genomföras och för att support och underhålla ska bibehållas Motiveringen till beslutet grundar sig därmed på att det som ska anskaffas skyddas av att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens och därför endast kan tillhandahållas av en viss leverantör Beslut Region Norrbotten fattar beslut att anta Journalia AB som leverantör av system AKnet i enlighet med informationen angiven i denna förhandsinsyn. Information om detta kommer att publiceras offentligt via Mercell Tendsign.
Intern identifierare: 24/372
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48814100 Sjukvårdssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Beskrivning: Utbyte av Journalia-AK (antikoagulation) till AKnet (antikoagulation, webbapplikation) för antikoagulantiabehandling inom Region Norrbotten