2. Förfarande
Förfarande
Titel: Källsortering fastighetsnära insamling interna verksamheter
Beskrivning: Upphandlingen omfattar källsortering och fastighetsnära insamling, inklusive avfallshantering för kommunens interna verksamheter. Målet är att öka andelen avfall som materialåtervinns samt att minska mängden restavfall.
Intern identifierare: KSUH/2026:17
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511100 Hämtning av deponisopor, 90511300 Insamling av avfall, 90511400 Pappersinsamling, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513300 Avfallsförbränning, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Information & Kvalificering & pris
Beskrivning: Tyresö kommun genomför denna upphandling för att teckna avtal avseende fastighetsnära insamling, transport och omhändertagande av källsorterat avfall från kommunens interna verksamheter. Uppdraget omfattar bland annat insamling av pappersförpackningar, plastförpackningar, metallförpackningar, glasförpackningar, wellpapp, deponi, farligt avfall, elavfall och grovavfall. Hämtning ska kunna ske både enligt fasta hämtningsintervall och efter avrop.
Intern identifierare: 1918265-0
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Källsortering mervärde
Intern identifierare: 1918266-1