412045-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av trädgårdsris från hårdgjord yta inom Stockholms stad
Referensnummer: 19AV233
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser behandling och borttransport av fraktionen Trädgårdris insamlat på hårdgjord yta inom Stockholms stad, f.n. endast från Lövsta ÅVC. Anlitade driftentreprenörer för stadens återvin-ningscentraler svarar för att säkerställa fraktionens utsortering. Flisning ska ske på insamlingsplats innan borttransport.
Därutöver tillkommer förädling och fin flisning av viss mängd Trädgårdsris för att tillgodose bio-kolsanläggningen som just nu inte är i drift, borttransport ingår av detta material ingår inte i uppdraget men ska som option kunna avropas vid behov.