412102-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Anläggningsarbeten för broar
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tullgarnsbron Entreprenad E04
Referensnummer: GSN-2019-1162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221100 Anläggningsarbeten för broar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Kommun avser att gå ut i upphandling beträffande "Etapp 04 av Tullgarnsbron. Upphandlingen är en utförandeentreprenad med konstruktionsansvar som omfattar:
— Öppningsbar bro över Fyrisån med kör-, gång- och cykelbanor, som sammanbinder östra och västra sidan,
— Anslutande vägar på östra och västra sidan
— Trädplantering.
Planerad kontrakts start är Q4 2019
Planerad start projektering konstruktion är Q1 2020
Planerad byggstart är Q3 2020
Såväl tidpunkter som omfattning kan komma att ändras.
Varmt välkommen att lämna anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221110 Byggnation av bro, 45221111 Byggnation av vägbro, 45221113 Byggnation av gångbro, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45223500 Konstruktioner av armerad betong
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen