412112-2017 - ResultatSverige-Malmö: Brandskyddstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende konsulttjänster, brandskyddsprojektör.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avrop från ramavtalet avser uppdrag som brandskyddsprojektör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avrop från ramavtalet avser uppdrag som brandskyddsprojektör. Följande arbetsuppgifter är vanliga i samband med uppdrag som brandskyddsprojektör. Alla arbetsuppgifter förekommer inte i varje projekt och vissa av arbetsuppgifterna kan i det enskilda projektet hanteras av någon annan än en brandskyddsprojektör.
I uppdrag kan bland annat ingå följande:
— Rådgivning,
— Utredning,
— Projektering,
— Granskning och kontroll,
— Ritningar,
— Beräkningar,
— Simuleringar,
— Kontakt med myndigheter,
— Brandskyddsdokumentation.