2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vinterväghållning av saltvägnätet
Beskrivning: Entreprenaden omfattar snöröjning och halkbekämpning på de gator och ytor som framgår av dokumentationen. Entreprenaden omfattar 22 saltdistrikt. För varje distrikt ska Leverantören tillhandahålla ett salt- och plogfordon. Därutöver ska två extra salt- och plogfordon finnas tillgängliga som reserv vid behov. Utöver detta omfattar entreprenaden 29 hjälpplogar. Entreprenaden omfattar i huvudsak gator och ytor med särskilt krav på framkomlighet för kollektivtrafik.
Intern identifierare: N400U26-208
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 34143000 Fordon för vinterväghållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Vinterväghållning av saltvägnätet