412193-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxitjänster 2017
Referensnummer: 23.3.10394-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för taxiresor inom Sverige.
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Kammarkollegiet har under 2017 genomfört en förstudie avseende behovet av ett statligt samordnat ramavtal inom området taxitjänster. I förstudien konstateras att det finns behov av ett statligt ramavtal på området.
Syftet med upphandlingen är att avropsberättigade ska kunna avropa tjänster av hög kvalitet på ett enkelt och effektivt sätt, för att generera tids- och kostnadsbesparingar, samt möjliggöra anskaffningar till fördelaktiga villkor.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 75 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från tidigare och nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Kammarkollegiet kommer att anta två (2) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av 24 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning.
Eventuell förlängning av ramavtalet sker på initiativ av Kammarkollegiet. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader. Ramavtalet beräknas vara klart för avrop tidigast från 1.1.2019.
Sista dag för anbudsinlämning är 29.10.2018 23:59