See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: VF - Östra sjukhuset 4200 Borrhålslager
Beskrivning: Västfastigheter Bygg och förvaltning avser att installera ett borrhålslager i sjukhusparken i den norra delen av Östra sjukhuset i Göteborg. Borrhålslagret ska kopplas till det befintliga tomtöverskridande värmeåtervinningssystemet. Installation av en ny energicentral med kylvärmepumpar och kylmedelskylare ingår också i entreprenaden. Entreprenaden avser även återställande och upprustning av sjukhusparken efter driftsättning av det tekniska systemet.
Intern identifierare: SFSS 2024-01939
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000