412224-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare för Kungsgatan, Klaratunneln, Vasabron och Västerbron
Referensnummer: T2018-02574
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret avser att genomföra en upphandling av två erfarna projektledare för projekteten: Kungsgatan, Klaratunneln, Vasabron, Västerbron. Ytterligare projekt kan tillkomma. Trafikkontoret avser att teckna avtal med två anbudsgivare. Arbetet syftar till att för trafikkontorets räkning, redan i tidiga skeden och under projektens fortlöpande ansvara för och ge stöd i kontorets nämnda projekt. Uppdragen kommer att fördelas jämt mellan de två projektledarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen