412351-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Kyld portionsmat.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lerum.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar tillagning och leverans av färdig kyld portionsförpackad mat till personer med biståndsbeslut i eget ordinärt boende i Lerums kommun.
Matportioner ska levereras kylda en gång per vecka hem till ca 50 personer. Omfattningen varierar från vecka till vecka, beroende på om personer med biståndsbeslut önskar beställa mat eller inte.
Det beräknade värdet av upphandlingen, baserat på beställningar gjorda under perioden juli 2015-juni 2016, uppgår till i genomsnitt ungefär 150 matportioner per vecka. Lerums kommun garanterar dock ingen volym. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan i vissa fall bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
55521200 Måltidsleveranser, 55520000 Catering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner