4124-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kollektivtrafik med tåg – Tågtrafik 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tågtrafik 2025
Beskrivning: Se inbjudan att lämna anbudsansökan.
Förfarandets viktigaste kännetecken: Konkurrensutsatt förfarande enligt artikel 5.3 i EU:s kollektivtrafikförordning och enligt tillämpliga bestämmelser i lagen (2010:1065) om kollektivtrafik och i lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner (LUK).
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60210000 Kollektivtrafik med tåg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92785:Lot:1