412419-2021 - ResultatSverige-Höganäs: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt, grönsaker, kött, fisk och mjölk till tillagningsköken
Referensnummer: KS/2021/177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Höganäs kommun tillsammans med Höganäs Omsorg AB, inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende livsmedel. Upphandlingen avser ett ramavtal för kommunens tillagningskök gällande kött, ägg, färsk fisk, storköksmjölk/filmjölk, frukt, grönt, potatis och rotsaker i enlighet med villkor i detta dokument. Frukt till personal ingår i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03221000 Grönsaker, 03221110 Rotfrukter, 03222000 Frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Syftet med ramavtalet är att säkerställa kommunens behov av livsmedel under avtalsperioden, samt utveckla en affärsrelation med livsmedelsleverantör som tillsammans arbetar i partnerskap för att tillse att produktsortiment under hela avtalsperioden håller efterfrågad kvalitet inom angivna ekonomiska ramar. Upphandlingen innefattar både köp och distribution av livsmedel.
Upphandlingen omfattar både konventionellt och ekologiskt: kött, ägg, färsk fisk, storköksmjölk/filmjölk, frukt, grönt, potatis och rotsaker. Upphandlingen omfattar även personalfrukt.
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Höganäs kommuns behov enligt detta förfrågningsunderlag med bilagor. Avtal kommer tecknas med en (1) leverantör.
Totalt värde för detta avtal beräknas till ca 5 150 000 per år SEK.
Avtalsvärdet är ett uppskattat värde baserat på befintligt ramavtal och innebär endast ett riktvärde.
Höganäs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.