412490-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Pass
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av persondokument och utrustning
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22451000 Pass
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten genomför en upphandling avseende persondokument och utrustning för eget behov samt för behov hos Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) och Migrationsverket. Polismyndigheten har för avsikt att teckna ramavtal med en avtalspart.
Upphandlingen avser framtagande och tillverkning av persondokument samt tillhandahållande av hård- och mjukvara och tillhörande tjänster för ansökan och personalisering av sådana dokument. Polismyndigheten är den enda av de tre myndigheterna som har behov av utrustning. Migrationsverket och Utrikesdepartementet har separata avtal avseende utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22455000 ID-kort, 79716000 Utfärdande av ID-kort, 35125110 Biometriläsare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen sker som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt LUFS.