412520-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-upphandling
Referensnummer: 23/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att Kunden ska kunna avropa varor och tjänster på ett enkelt och effektivt sätt, för att därigenom generera tids- och kostnadsbesparingar, samt möjliggöra anskaffningar till fördelaktiga villkor.
Målet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en (1) leverantör (IT-partner inom IT-infrastruktur). Leverantören ska vara en strategisk samarbetspartner med bred och gedigen kunskap inom IT-området, ha en flexibel och kompetent organisation med kapacitet att leverera mot större organisationer samt ha erfarenhet av att arbeta med strategisk IT-utveckling och leveranser mot offentlig sektor. Leverantör ska se till helheten och ge stöd i val av tekniska lösningar och den fortsatta utvecklingen genom ett långsiktigt engagemang
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar följande områden:
• Datacenter
• Klienter
• Programvaror
• Konsulttjänster
För ytterligare beskrivning och omfattning se bilaga Kravspecifikation, avsnitt Varukorg.