412567-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av Tekniska konsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Boden.
Nuts-kod SE332 Norrbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 8 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71356000 Tekniska tjänster, 71356300 Tekniska stödtjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71700000 Övervakning och kontroll, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Vid utebliven uppsägning från Beställaren förlängs ramavtalet med ett år på oförändrade villkor. Förlängning kan endast förekomma 2 år, därefter upphör ramavtalet utan uppsägning.
Ramavtal kan som längst vara under maximalt 4 år.