2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fendrar - Fenderelement
Beskrivning: Inom Göteborgs hamn är det Göteborgs Hamn AB:s ansvar att underhålla och tillgodose att samtliga kajer inom hamnområdet har rätt förutsättningar och utrustning. Varje kaj behöver vara utrustade med fendersystem för att ta upp de krafter som fartyg ger upphov till. Fendersystemet ska skydda kajkonstruktion och fartyg från skador som annars kan uppstå. Göteborgs Hamn AB har beslutat att upphandla ett ramavtal för att kunna tillgodose detta behov framöver.
Intern identifierare: 9021-24003
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34516000 Fendrar
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34500000 Fartyg och båtar, 34510000 Fartyg, 34930000 Marin utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000