412577-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Telekonferenstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling avseende Video och distansmötestjänst 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser Video- och Distansmötestjänst.
Video- och distansmötestjänsten består i huvudsak av följande aktiviteter:
. Vidmakthållande; justeringar av befintlig funktionalitet och komponenter.
. Vidareutveckling; skapande av nya funktionaliteter och komponenter.
. Test; verifiering av arbetet med att vidmakthålla och vidareutveckla.
. Service desk.
. Ledning; styrning och uppföljning av arbetet med vidmakthållande, vidareutveckling, test och Service desk.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64224000 Telekonferenstjänster, 72212316 Programvaruutvecklingstjänster för presentation, 72212328 Programvaruutvecklingstjänster för bildbehandling, 72212500 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation och multimedia, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation, 72212511 Programvaruutvecklingstjänster för persondatorkommunikation, 72212515 Programvaruutvecklingstjänster för videokonferens, 72212520 Programvaruutvecklingstjänster för multimedia
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Det finns 5 optioner: Inspelning, hantera videomaterial, direktsända videomöte, reprisera videomöte och övervakning av videomöte.