412597-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Anläggning till hamnar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Förtöjningsbommar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskrona.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser Karlskrona kommuns behov av Förtöjningsbommar. Anbudsgivare ska klara att leverera samtliga efterfrågade modeller och längder med tillbehör.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34931000 Anläggning till hamnar, 34515000 Flytande konstruktioner, 34930000 Marin utrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner