412600-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Städentreprenad 2017 – Nyköpingshem AB.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Nyköping.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Städning med tillhörande arbetsuppgifter av trapphus, allmänna utrymmen, kontors- och personalutrymmen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Entreprenadtid är tre (3) år, med möjlighet till förlängning.
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Avtalsförlängning.