412609-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskanalys, besiktning och vibrationsmätning
Referensnummer: UH-2017-335
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar att som konsult utföra riskanalyser, besiktningar och vibrationsmätningar etc., allt med successiva avrop när behov uppkommer i den löpande verksamheten hos respektive avropande myndighet, oavsett beloppsmässig storlek..
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar att som konsult utföra riskanalyser, besiktningar och vibrationsmätningar etc., allt med successiva avrop när behov uppkommer i den löpande verksamheten hos respektive avropande myndighet, oavsett beloppsmässig storlek.
Förekommande arbetsuppgifter är en exemplifiering över arbeten som kan komma att bli aktuella:
— Upprättande av riskanalyser i samband med bergarbete och annat vibrationsalstrande arbete vid markarbeten eller entreprenader. Riskanalysen ska ge upphov till ett förslag med mätpunkter och frekvenser för vibrationsmätningar,
— Sprickbesiktning av närliggande fastigheter vid nät- och gatuutbyggnader, före och efter utfört markarbete,
— Vibrationsmätningar med automatisk insamling och upprättande av protokoll,
— Utvärdering av mätningar,
— Provtagning och kapacitetsprov av vattentäkter,
— Beställning av provtryckning av skorsten.