412692-2023 - ResultatSverige-Vallentuna: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PR2023-9 Omlastningsstation för förpackningar
Referensnummer: UH2023-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRAB och Roslagsvatten AB bjuder in anbudsgivare till förhandling för att ämna anbud avseende omlastningsstation för mottagning av insamlade förpackningar från SÖRAB-regionen (kommunerna Danderyd, Järfälla, Lidingö, Sollentuna, Solna, Sundbyberg, Täby, Upplands Väsby och Vallentuna) samt Roslagsvatten-regionen (Vaxholm och Österåker).
Planerad start av leverans är 2024-01-01.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen