412741-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Apparatur för endoskopi och endokirurgi
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPPHANDLING AV Endoskopidiskcentral (EDC) TILL DANDERYDS SJUKHUS AB – BYGGNAD 61 (BY61)
Referensnummer: DS 2021-1017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
II.1.4.
Kort beskrivning
En ny vårdbyggnad, byggnad 61, planeras på Danderyds sjukhus och ingår som en del av den långsiktiga planen för modernisering av mottagningar och vårdavdelningar. Vårdinnehållet är i huvudsak vårdavdelningar för somatisk slutenvård och mottagningsverksamheter såsom t ex akut-, ortoped-, kirurgmottagning samt Endoskopicentrum. Den totalt 13 våningar höga byggnaden placeras väster om den nyligen färdigställda akutvårdsbyggnaden, byggnad 52, och på taket ska det uppföras en helikopterflygplats.