412807-2020 - PlaneringSverige-Uppsala: Golvbeläggning och väggbeklädnad
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Golvarbeten
Referensnummer: KSN-2020-01064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun genomför upphandling av ”Ramavtal Golvarbeten (mattor, trägolv, våtrum)". Avtal sluts mellan ett antal beställare (förvaltningar och bolag som tillhör Uppsala kommun) och entreprenörer för utförande av Golvarbeten.
Planerad tidpunkt för annonsering är Q4 2020 och avtal klart Februari-2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44191600 Sammansatt parkettstav, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen