412832-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Anläggningsarbeten för fjärrvärme, fjärrkyla och gas.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Arbetena omfattar i huvudsak schakt och återställning för nyanläggning och ombyggnad av fjärrvärme-, fjärrkyla-ledningar och kammarrevisioner.
Entreprenaden i Helsingborg antas uppgå till ca 15 000 000 – 20 000 000 SEK/år där antal objekt uppskattas till ca 100 st./år fördelat på:
ca: 10 % kammarrevisioner och ca: 30 % kopparrörskulvert vilket huvudsakligen förekommer vid servisanslutningar och distributionsledningar i villaområden.
Resterande del omfattas av polyuretanisolerad stålrörskulvert för fjärrvärme, även en del PE-ledningsarbete för fjärrkyla och Naturgas kan förekomma.
Summan kan hamna utanför angivna intervall.
Entreprenaden i Ängelholm antas uppgå till ca 3 000 000 – 5 000 000 SEK/år.
Upphandlingen omfattar både arbeten i Helsingborg och Ängelholm.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 44163120 Fjärrvärmeledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner