See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny sim- och idrottshall - Nya Huddingehallen
Beskrivning: Upphandlingen omfattar projektering och produktion av ny sim- och idrottshall, enl. kontraktsmodellen samverkan. Simhallen innehåller bl a 50 metersbassäng, multibassänger, familjebad samt friskvårdslokaler. Idrottsdelarna innehåller bl a idrottshall med plats för 1 500 åskådare samt hallar för skolidrott, truppgymnastik, kampsport. Upphandlingen omfattar även optioner på parkeringslösning. Projektet är delat i tre faser. Fas 0 och 1 avser projektering enl. ABK09. Fas 2 avser totalentreprenad enl. ABT06.
Intern identifierare: HS/2024:59
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223200 Konstruktionsarbete, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45236000 Markanläggning, 45236100 Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsformulär
Ytterligare klassificering (cpv): 45213312 Byggnation av parkeringshus, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Upphandlingen omfattar även optioner på parkeringslösning.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Prövning av anbudsgivare
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Prövning av anbud
Huvudklassificering (cpv): 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar