41287-2026 - Resultat
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Byggledare mark och VA
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggledare mark och VA
BeskrivningDenna upphandling avser byggledare mark och VA som ska bevaka Beställarens intressen avseende byggtekniska, kvalitet, ekonomiska och entreprenadjuridiska frågor delvis i projekteringsfas men framför allt i produktionsfas fram till och med överlämning av anläggningen till beställarens driftsorganisation. Samtliga byggledare mark ska ingå i beställarens projektgrupp och tillhandahålla stöd till beställaren i byggtekniska, kvalitet, ekonomiska och entreprenadjuridiska frågor. De ska också vid beställarens sida vara motpart bland annat till upphandlad konsult och entreprenörer i projektet. Uppdraget ska genomföras i nära samarbete med projektets byggledare miljö. Avtal kan komma att tecknas med flera för att tillgodose Beställarens behov av Byggledare. Beställaren avser att teckna avtal för minst en (1) och maximalt fyra (4) byggledare.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareByggledare mark och VA