Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av hyreskontrakt för 7-9 skola i Färjestaden, Mörbylånga kommun.
Referensnummer: 2017/000946
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Mörbylånga kommun inbjuder till anbudsgivning gällande hyreskontrakt för 7-9 skola inom del av fastigheten Björnhovda 25:2 i Färjestaden, Mörbylånga kommun. Hyreskontraktet kommer att löpa under 20 år. Skolan ska vara avsedd för totalt ca 360 elever.
Kommunen avser att genomföra projektet i samverkan med blivande hyresvärd när det gäller såväl Projektering, Produktion och Hyra. Parterna gemensamt arbetar fram de lösningar som ger största möjliga nytta för respektive part.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen