412888-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende byggarbeten
Referensnummer: FN 2020/00272-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling sker med målsättning att under preciserade förutsättningar upprätta årsentreprenad (ramavtal) avseende byggarbeten inom Västerås kommun efter avrop, se K § 1. Arbeten som kan förekomma är mindre underhållsarbeten/reparationer, större underhållsarbeten, entreprenader och dylika arbeten ibland under ”partnering” liknande form.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen