41289-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Datainsamlings- och kollateringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende datainsamling för Svensk telekommarknad och PTS Mobiltäcknings och bredbandskartläggning m.m.
Referensnummer: 21-8777
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
PTS genomför en upphandling av avtal som bl.a. ska täcka följande behov: insamling av data, lagring av data, kvalitetssäkring av data samt verktyg för analys av data. Leverantören ska även bidra med förändring och utveckling samt tillhandahålla nödvändiga kringtjänster, t.ex. licenser, service, support och underhåll samt utbildning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72310000 Behandling av data, 72316000 Dataanalys, 72322000 Datahantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen