412964-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – Ramavtal Arbetsmiljö och hjälpmedel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Arbetsmiljö och hjälpmedel
BeskrivningRamavtal ska tecknas för MTP Arbetsmiljö och hjälpmedel, med tillhörande reservdelar och utbildningar. Ramavtalets löptid är två (2) år med möjlig förlängning med ytterligare fyra (4) år. Maximal löptid för Ramavtalet är således sex (6) år totalt, givet att alla förlängningsoptioner utlöses, eller tills dess att maximal takvolym är uppnådd. Maximal takvolym: 53 400 000 SEK.
Intern identifierare24FMVU1485
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 38412000 Termometrar, 38434300 Bullermätningsutrustning, 38931000 Temperatur- och luftfuktighetsmätare, 38932000 Fuktighetsmätare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningRamavtal omfattande produkter relaterade till Sjukvårdsmateriel Arbetsmiljö och hjälpmedel. Ska kopplas till 504881, TR.5062406. Avtalstiden för Ramavtalet avses förlängas till sex (6) år. Detta är motiverat enligt bilaga 2, Motivering till förlängd avtalstid. I upphandlingsdokumenten och kontraktet kommer volymen att fördelas mellan positionerna. Försvarsmakten är avropsberättigad part i detta Ramavtal. Socialstyrelsen läggs även till som avropsberättigad part då liknande behov identifierats hos dem samt befintligt myndighetssamarbete existerar. Uppskattade takvolymer är för Socialstyrelsen cirka 5 000 000 SEK, se bilagd fullmakt. Volymer för Socialstyrelsen är ej inkluderat i det totala uppskattade värdet ovan.
Intern identifierareRamavtal Arbetsmiljö och hjälpmedel