Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2018-Kross- och naturmaterial
Referensnummer: KS 33-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Föremålet avser köp av kross- och naturmaterial inom Bodens kommun.
Ramavtal kommer att tecknas med två leverantörer, om det finns ett tillräckligt antal leverantörer som uppfyller urvalskriterierna och ett tillräckligt antal godtagbara anbud som uppfyller de tilldelningskriterierna. Avrop sker enligt rangordningsprincipen, vilket innebär att leverantör som erhållit lägst pris tillfrågas först och om denne inte kan utföra uppdraget ställs frågan till nr.2 i rangordningen osv.
Köpet har under 2017uppgått till ca 24 000 ton material varav ca 15000 ton levererats av säljaren till arbetsställen och ca 9000 ton hämtats av köparen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14211000 Sand, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast, 14213100 Makadam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/05/2018Slut: 30/04/2020
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Kommunen har möjlighet att förlänga avtalet med 12 månader maximalt två (2) gånger med i övrigt oförändrade villkor. Maximalt kan avtalet löpa till och med 2022-04-30. I de fall Kommunen avser att förlänga avtalet ska skriftlig information om detta vara leverantören tillhanda senast tre (3) månader före avtalstidens utgång.
Avtalet upphör att gälla utan föregående uppsägning vid avtalstidens slut.