41299-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hamntjänster och spedition – Hamntjänster, Lagring & Transport för Jordbro/Drefviken
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHamntjänster, Lagring & Transport för Jordbro/Drefviken
BeskrivningVattenfall AB BU Heat Sweden har för avsikt att upphandla hamntjänster - huvudsakligen för bränsle till kraftvärmeverket i Jordbro Tjänsterna består i att motta och lossa fartyg lastade med Bränsle i bulk, mellanlagring samt transport av dessa till Värmeverket i Jordbro. Provtagning av mottaget gods samt administrativa uppgifter såsom lagerinventering och hantering av transportdokument ingår också i uppdraget. Det kommer även leveranser av bränsle med lastbil för mellanlagring i hamnen. Anbud kan lämnas för alla tjänster (lossning, transport & lagring) - vilket premieras i slutlig utvärdering - men det kan även delas upp på hamntjänster med/utan lagring samt transporter till värmeverket i Jordbro och i viss omfattning till Gustavsberg. Avtalstid på åtta år eventuellt upp till tolv år med optionsavrop. Slutlig utvärdering tar hänsyn till den optimalt bästa lösningen. Upphandlingsunderlag skickas ut till kvalificerande anbudsgivare. . Biobränslet består av träpellets, returträ, huggen/krossad jungfrulig flis, bark eller rundved - beroende på tillgången av bränsle. . Vanlig lastmängd/fartyg är 1500 - 5000 ton. Den totala årsvolymen kan variera mellan 20 000 och 100 000 ton. År 2024 blev volymen ca 80 000 ton. Transport av Bränsle från hamn och hamnlager till anläggningen eller till mellanlager sker i samplanering med fartygsleveranser, lagersituation och anläggningens förbrukningsprognos. Avrop av material till anläggningen sker skriftligen veckovis för kommande vecka. Efter särskild överenskommelse kan leverans till andra anläggningar komma ifråga.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 63523000 Hamntjänster och spedition
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108718:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 63121000 Lagring och hämtning, 60100000 Vägtransporter
Optioner
Beskrivning av alternativenYtterligare fyra år kan avropas av Beställaren